Coraz więcej użytkowników remontujących łazienkę bądź planujących ją od zera, decyduje się na wybór baterii termostatycznej. To jedna z najciekawszych nowych technologii przeznaczonych dla łazienek. Dość powiedzieć, że dzięki niej można nie tylko uniknąć nagłych zmian temperatury pod prysznicem, ale też obniżyć rachunki za wodę. Jak zatem działa taka bateria i dlaczego warto po nią sięgnąć?
Co to jest bateria termostatyczna?
Bateria termostatyczna to bardzo ciekawy przykład jednego z najnowszych rozwiązań w dziedzinie wyposażenia łazienek. Wpływa na to jedna, ale niezwykle kluczowa cecha. Mianowicie, od zwykłych baterii odróżnia je to, że jest wyposażona w termostat.<
Dzięki niemu można samodzielnie regulować temperaturę wody i dostosowywać ją do własnych preferencji. Przy czym kontrola ta jest niezwykle precyzyjna. Maksymalne różnice w temperaturze wahają się między 2 stopniami C.
To niezwykle przydatna funkcja. Skorzystają z niej zwłaszcza tacy użytkownicy, którzy w swoich mieszkaniach mają niestabilne ciśnienie wody. W takich przypadkach dodatkowy pobór wody, np. przez pralkę lub zmywarkę, powoduje nagłą zmianę temperatury strumienia.
To nie tylko frustrujące i irytujące. Taka skokowa zmiana temperatury jest też niebezpieczna. Może ona bowiem skutkować poparzeniami skóry. Bateria termostatyczna skutecznie eliminuje tę niedogodność i poprawia komfort kąpieli.
Jak działa bateria termostatyczna?
Wbudowany termostat jest podstawą tego, jak działa bateria termostatyczna. Dzięki niemu bowiem proces mieszania wody w baterii przebiega bardzo szybko. W jaki sposób się to odbywa i na czym polega zasada działania tego mechanizmu?
Sercem całej baterii prysznicowej z termostatem jest zawór termostatyczny — to on odpowiada za mieszanie wody. System działania tego urządzenia jest niezwykle prosty. Gdy woda osiągnie odpowiednią temperaturę, głowica termostatu zwyczajnie odcina dopływ gorącej wody.
Tym sposobem woda o temperaturze dostosowanej idealnie dla potrzeb użytkownika płynie zaledwie po kilku sekundach od uruchomienia baterii. Niespodziewane skoki ciśnienia wody przestają więc mieć jakiekolwiek znaczenie.
Głowica termostatyczna skutecznie zapobiegnie nagłej zmianie temperatury. Kiedy któryś z domowników zdecyduje się na włączenie pralki, zmiana odprężającego strumienia w lodowaty prysznic bądź parzący skórę wrzątek nie nastąpi.
W jaki sposób korzystać z regulacji baterii, aby odczuwać błogi komfort? Nic prostszego — wystarczy, że użytkownik baterii ustawi na pokrętle preferowaną temperaturę. Najczęściej producenci ustawiają 38 stopni C jako tę najczęściej wybieraną.
Zdarza się jednak, że niektóre modele armatury pozwalają na regulację wody do wartości 1 stopnia.
Zalety baterii termostatycznej
- Wygoda — jeden ruch wystarczy, aby odpowiednio nastawić wodę. Nie ma potrzeby więc, aby regulować ją poprzez wylewanie do odpływu. Baterie wykonane przez renomowanych producentów armatury najczęściej posiadają wskaźniki temperatury wody. Zmiany ciepła wody można rzecz jasna dokonywać dowolną ilość razy.
- Bezpieczeństwo — ze względu na to, jak działa bateria termostatyczna, chroni ona przed niespodziewaną zmianą temperatury strumienia. To krytycznie ważne, jeżeli w domu mieszkają małe dzieci i osoby starsze.
- <Oszczędność — brak konieczności zlewania wody z instalacji korzystnie wpływa na wagę naszego portfela. Przekłada się to bowiem na wysokość rachunków za wodę oraz prąd niezbędny do jej podgrzania.
- Troska o środowisko — tradycyjne baterie wymagają spuszczenia wody do kratki odpływowej. Woda osiąga pożądaną temperaturę w kilkanaście sekund. W tym czasie więc marnowane są spore jej ilości. Korzystanie z baterii termostatycznej zapobiega w ten sposób marnotrawieniu wody.
Gdzie zainstalować baterię termostatyczną?
Bateria termostatyczna może zostać zainstalowana na wannie i pod prysznicem. W obu tych przypadkach zdecydowanie zwiększamy komfort kąpieli. Takie baterie dostępne są w wielu wariantach wzorniczych oraz systemach montażu. Można zatem wybrać baterię podtynkową i natynkową. Jednakże czy sprawdzą się one wszędzie?
Co do zasady baterie termostatyczne są uniwersalne, ale specjaliści nie zalecają ich montażu tam, gdzie za ogrzewanie wody odpowiadają podgrzewacz przepływowy bądź kocioł dwufunkcyjny. Maksymalne otwarcie przepływu gorącej wody zaraz po odkręceniu kranu skutkuje bowiem tym, że urządzenie grzewcze wykonuje intensywniejszą pracę.
Efektem jest reakcja zaworu i ograniczenie przepływu, co z kolei skutkuje gaśnięciem płomienia podgrzewacza.