Jak dobrać akcesoria łazienkowe?

PO PIERWSZE STYL

Olbrzymia oferta akcesoriów łazienkowych pozwala idealnie dopasować je do stylu wnętrza. W większości pomieszczeń sprawdzą się dodatki chromowane o delikatnych liniach. Ale do łazienki loftowej dobrać już można elementy o prostych geometrycznych kształtach w czarnym macie. W łazience skandynawskiej najlepiej odnajdą się te same proste formy, ale w bieli albo z motywami drewna. Kto lubi glamour, powinien zainteresować się akcesoriami w odcieniach złota – znalezienie takich haczyków, dozowników czy stojaków na papier toaletowy nie stanowi dzisiaj problemu. Kształty też są wówczas bardziej klasyczne, nawet retro. Niemałe znaczenie mają ponadto materiały, z jakich wykonano dodatki. W aranżacjach nowoczesnych i eleganckich sprawdzą się metal, szkło i dobrej jakości tworzywa, w bardziej przytulnych – drewno, ceramika, naturalne tkaniny.

PO DRUGIE KOLOR

Wspominając o łazienkowych stylach, nie można było nie wspomnieć o przypisywanych im tonacjach. W przypadku dodatków warto jednak nieco dłużej zastanowić się nad kolorem. Jak w aranżacji każdego wnętrza, funkcjonują tu dwie zasady – kolorystycznej spójności i kontrastu. Uniwersalne, spokojne odcienie akcesoriów przyczynią się do wizualnej harmonii, te nasycone zdynamizują łazienkę. Kontrast bieli i czerni – bez względu na to, która z tych barw będzie przewodnią, a która „akcesoryjną” – dużo powie o designerskim wyczuciu właściciela wnętrza. Glamour też nie musi być przewidywalny: zamiast na złoto, można postawić na modne odcienie miedzi.

PO TRZECIE FUNKCJONALNOŚĆ

Akcesoria pełnią nie tylko funkcje dekoracyjne – to przede wszystkim przedmioty służące higienie i przechowywaniu. Muszą być dobrej jakości i wygodne w użytkowaniu. Lustro z mechanizmem wysuwnym znacznie ułatwi makijaż i golenie, ręczniki z domieszką bambusa będą superchłonne, w strefach narażonych na działanie wody od dodatków z drewna bardziej sprawdzą się te z materiałów nienasiąkliwych. Z kolei proste formy zapobiegną osadzaniu się kamienia i ułatwią czyszczenie. W małej łazience nie warto planować wieszaków stojących. W każdej natomiast praktycznym rozwiązaniem będzie kompletna, spójna wizualnie kolekcja dodatków.

Akcesoria łazienkowe ułatwiają życie i zdobią. Dobrze jest poświęcić im nieco uwagi, bo nawet niewielka rewolucja w tym obszarze potrafi zaskakująco odmienić wnętrze.

Producenci akcesoriów proponują dziś całościowe, spójne wizualnie kolekcje. W linii zastosowanej w tym wnętrzu wykorzystano naturalne materiały i stonowane odcienie z orzeźwiającą nutą pasteli.

Inspiracją przy doborze dodatków mogą być dekor albo armatura. Decydując się na akcesoryjne złoto, warto postawić na lekkość formy (ażurowe stoliki i koszyk prysznicowy) i połączenia ze szkłem – dodatki nie zdominują wówczas przestrzeni.

Czerwone ręczniki w estetycznie łagodnym wnętrzu? Tak! Nie zaszkodzą, a ożywią. Siła kontrastu.