Jak dobrać akcesoria łazienkowe?

PO PIERWSZE – AKCESORIA MUSZĄ PASOWAĆ DO STYLU ŁAZIENKI

Olbrzymia oferta dodatków do łazienek pozwala idealnie dopasować je do stylu wnętrza. W większości pomieszczeń sprawdzą się chromowane akcesoria o delikatnych liniach. Ale łazienka loftowa będzie wyglądać doskonale, gdy wyposażymy ją w elementy o prostych geometrycznych kształtach w czarnym macie. W łazience skandynawskiej najlepiej odnajdą się te same proste formy, ale w bieli albo z motywami drewna. Kto lubi glamour, powinien zdecydować się na klasyczne akcesoria łazienkowe w odcieniach złota – znalezienie takich haczyków, dozowników czy stojaków na papier toaletowy nie stanowi dziś żadnego problemu. Niemałe znaczenie mają też materiały, z jakich wykonano wyposażenie łazienki. W aranżacjach nowoczesnych i eleganckich pomieszczeń kąpielowych sprawdzą się metal, szkło i dobrej jakości tworzywa, w bardziej przytulnych – drewno, ceramika oraz naturalne tkaniny.

PO DRUGIE – ZWRÓĆMY UWAGĘ NA KOLORY AKCESORIÓW

Mówiąc o łazienkowych stylach, nie można nie wspomnieć o przypisywanych im tonacjach. W przypadku dodatków warto jednak nieco dłużej zastanowić się nad kolorem. Jak w aranżacji każdego wnętrza, funkcjonują tu dwie zasady – kolorystycznej spójności i kontrastu. Akcesoria w uniwersalnych, spokojnych odcieniach przyczynią się do wizualnej harmonii, te nasycone zdynamizują łazienkę. Kontrast bieli i czerni – bez względu na to, która z tych barw będzie przewodnią, a która dodatkiem – dużo powie o designerskim wyczuciu właściciela wnętrza. Akcesoria łazienkowe w stylu glamour też nie muszą być przewidywalne: zamiast na złoto, można postawić na modne odcienie miedzi.

PO TRZECIE – WYBIERAJMY FUNKCJONALNE AKCESORIA ŁAZIENKOWE

Akcesoria pełnią nie tylko funkcje dekoracyjne – to przede wszystkim przedmioty służące higienie i przechowywaniu. Muszą być dobrej jakości i wygodne w użytkowaniu. Lustro z mechanizmem wysuwnym znacznie ułatwi makijaż i golenie, a ręczniki z domieszką bambusa będą superchłonne. Łazienka jest miejscem szczególnie narażonym na działanie wody, dlatego sprawdzą się tu dodatki z materiałów nienasiąkliwych. Z kolei proste formy zapobiegną osadzaniu się kamienia i ułatwią czyszczenie. W małej łazience nie warto planować wieszaków stojących. W każdej natomiast praktycznym rozwiązaniem będzie kompletna, spójna wizualnie kolekcja dodatków.

Akcesoria łazienkowe ułatwiają życie i zdobią. Dobrze jest poświęcić im nieco uwagi, bo nawet niewielka rewolucja w tym obszarze potrafi zaskakująco odmienić wnętrze.

Producenci akcesoriów proponują dziś całościowe, spójne wizualnie kolekcje. W linii zastosowanej w tym wnętrzu wykorzystano naturalne materiały i stonowane odcienie z orzeźwiającą nutą pasteli.

Inspiracją przy doborze dodatków mogą być dekor albo armatura. Decydując się na akcesoryjne złoto, warto postawić na lekkość formy (ażurowe stoliki i koszyk prysznicowy) i połączenia ze szkłem – dodatki nie zdominują wówczas przestrzeni.

Czerwone ręczniki w estetycznie łagodnym wnętrzu? Tak! Nie zaszkodzą, a ożywią. Siła kontrastu.