Jakie płytki ceramiczne wybrać? – FAQ

I. Jakie płytki są najprostsze w utrzymaniu?

Jakie płytki ceramiczne są najprostsze w utrzymaniu czystości? To jedno z najczęstszych pytań, jakie słyszymy w naszych sklepach stacjonarnych. W kontekście zachowania porządku warto zdecydować się na płytki szkliwione, charakteryzujące się lekko zmatowioną powierzchnią. Te szkliwione są znacznie bardziej praktyczne niż płyty wykończone na wysoki połysk – niestraszny im odcisk stopy, drobny kurz czy zaschnięte krople wody.

Wybierając płytki ceramiczne, zwróćcie też uwagę na ich kolor i wzór. Płytki pastelowe, imitujące drewno lub te zawierające delikatne wzory prezentują się znakomicie nawet bez częstego mycia.

II. Które płytki ceramiczne wymagają impregnacji?

Bardzo często otrzymujemy pytania dotyczące impregnacji płytek ceramicznych. Musicie wiedzieć, że nie każdy rodzaj gresu wymaga impregnacji – w niektórych przypadkach jest to wręcz odradzane!

Największej troski wymagają błyszczące płytki z gresu polerowanego. Zjawiskowy efekt wizualny jest tu osiągany poprzez mechaniczne zeszlifowanie zewnętrznej warstwy materiału. Zeszlifowana powierzchnia jest wyjątkowo wrażliwa na wszelkie zarysowania, a otwarte pory łatwo wchłaniają wszystkie zabrudzenia. Impregnacja płytek polerowanych polega na zastosowaniu specjalnego preparatu, który wnika w ich powierzchnię, tworząc warstwę ochronną. Niektórzy producenci samodzielnie impregnują płytki polerowane, dlatego przed zakupem upewnijcie się, czy interesujący Was model wymaga dodatkowego zabezpieczenia.

A co z płytkami niepolerowanymi? Te nie powinny być impregnowane. Gres szkliwiony jest chroniony przed rysami i zabrudzeniami specjalną warstwą szkliwa. Poza tym ma bardzo niską nasiąkliwość, więc żaden impregnat nie wniknie do końca w jego strukturę. A preparat, który pozostanie na powierzchni płytek ceramicznych, może wywołać nieoczekiwane reakcje chemiczne i kompletnie zniszczyć efekt wizualny.

III. Jaki rozmiar płytek wybrać?

W sklepach z materiałami budowlanymi znajdziecie bogatą ofertę płytek ceramicznych. Poszczególne modele różnią się między sobą wzorami, kolorami oraz… wymiarami. Możecie wybierać spośród standardowych płyt 60 x 60 cm, 60 x 120 cm, niewielkich dekoracyjnych płytek 20 x 20 cm lub tych wielkoformatowych 120 x 280 cm. Które z nich sprawdzą się w małych pomieszczeniach? W niewielkiej toalecie czy łazience warto zdecydować się na gres 60 x 60 cm, 60 x 120 cm lub płytki wielkoformatowe, które optycznie powiększą wnętrze. Pamiętajcie jednak, że te ostatnie wymagają dokładnego zaplanowania, a nierzadko docięcia.

W większych pokojach kąpielowych możecie bez obaw postawić na duży format. Żeby przestrzenna łazienka wyglądała przytulnie i efektownie, zastosujcie płytki ceramiczne w różnych rozmiarach. Idealnie sprawdzą się tutaj płytki wielkoformatowe przełamane dekoracyjną mozaiką. Takie połączenie możecie też wykorzystać w salonie i otwartej kuchni.

płytki ceramiczne w salonie

Połysk w salonie? Tak, płytki Etnos od Ceramica Limone prezentują się naprawdę wyśmienicie.

IV. Ile płytek ceramicznych potrzebuję – jak to obliczyć?

Zanim rozpoczniecie remont, koniecznie zweryfikujcie, ile płytek będziecie potrzebować. Żeby prawidłowo określić niezbędną ilość płytek ceramicznych do nowej łazienki, kuchni czy pokoju dziennego, musicie obliczyć wielkość pomieszczenia w metrach kwadratowych.

Zacznijcie od zmierzenia szerokości i wysokości każdej ściany, a otrzymane wyniki po prostu pomnóżcie przez siebie. Pamiętajcie, żeby nie odejmować płytek w miejscu drzwi czy okien – mały zapas przyda się na wypadek strat materiałowych lub pomyłki w obliczeniach. Wielkość podłogi zmierzycie w taki sam sposób – sprawdźcie, ile metrów długości i szerokości ma podłoga w pomieszczeniu i pomnóżcie otrzymane wyniki.

Bardzo ważnym aspektem przy obliczaniu ilości potrzebnych płyt jest sposób ich ułożenia – prosto lub w karo. Przy klasycznym położeniu należy kupić:

  • 10% więcej przy powierzchni do 10 m2,
  • 5% więcej przy powierzchni od 10 do 50 m2,
  • 3% więcej przy powierzchni powyżej 50 m2.

Bardzo ważnym aspektem przy obliczaniu ilości potrzebnych płyt jest sposób ich ułożenia – prosto lub w karo. Przy klasycznym położeniu należy kupić:

  • 20% więcej przy powierzchni do 10m2,
  • 10% więcej przy powierzchni od 10 do 50 m2,
  • 5% przy powierzchni powyżej 50 m2.

Jeśli obawiacie się pomyłki w obliczeniach, to koniecznie skorzystajcie z naszego kalkulatora online – to bardzo proste i intuicyjne narzędzie, które samodzielnie obliczy ilość potrzebnych płytek.

V. Jakie kolory łączyć, żeby stworzyć stylową przestrzeń?

Wybór kolorów do mieszkania ma ogromne znaczenie – umiejętnie dobrane powiększą optycznie niewielką przestrzeń, wprowadzą Was w pozytywny nastrój i sprawią, że łazienka, kuchnia czy salon nabiorą wyjątkowego wyglądu.

Kolory płytek ceramicznych łączcie na zasadzie kontrastu lub podobieństwa. Kontrastowanie warto zastosować w większych, przestronnych i dobrze oświetlonych pomieszczeniach. Tutaj możecie mieszać czerń i biel, czerwień i żółć, granat i brąz. W małym wnętrzu zdecydujcie się na kilka odcieni jednego koloru i koniecznie postawcie na jasne barwy, np.: beż, błękit bądź szarość. Jeśli uwielbiacie ciemne i wyraziste barwy, zastosujcie je jedynie jako elementy dekoracyjne.

Pamiętajcie też, że na naszym blogu znajdziecie kilka wpisów o różnych stylach:

Przeczytajcie je wszystkie!

płytki ceramiczne w łazience

Format 60 x 60 cm na ścianie i 60 x 120 cm na podłodze. Wygląda doskonale, zgodzicie się?

PŁYTKI CERAMICZNE

Dodaj do ulubionych
Dodaj do ulubionych
Dodaj do ulubionych
Dodaj do ulubionych
Dodaj do ulubionych
Dodaj do ulubionych
Dodaj do ulubionych
Dodaj do ulubionych
Dodaj do ulubionych
Dodaj do ulubionych
Dodaj do ulubionych
Dodaj do ulubionych
Dodaj do ulubionych
Dodaj do ulubionych
Dodaj do ulubionych
Dodaj do ulubionych